Aktualności

X Środowiskowe Warsztaty Doktorantów Politechniki Opolskiej

 

25 kwietnia 2016 – ostateczny termin przyjmowania publikacji (2 lub 4 strony wraz z recenzją) do druku w ZN serii „Mechanika”.
16 maja 2016 – przekazanie karty zgłoszenia do właściwego dziekanatu ds. studiów doktoranckich.
15 – 17 czerwca – X Środowiskowe Warsztaty Doktorantów Politechniki Opolskiej, które rozpoczynają się 15.06. – środa o godz.15.00 (obiad w godz.13.00-14.30) i trwają do piątku – 17.06. do godz.15.00 (obiad od godz.13.00). Dojazd uczestników na warsztaty we własnym zakresie.

Do pobrania:

Karta zgłoszenia doktoranta

Karta zgłoszenia opiekuna naukowego

Szablon

Druk recenzji


 

Przekonaj się, że to miejsce dla Ciebie!

IWY PhD

Studia Doktoranckie (lub inaczej – studia trzeciego stopnia) często są kojarzone z czymś tylko dla wybranych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że tytuł zawodowy magistra inżyniera w ostatnich latach nie jest już niczym wyróżniającym, a jego posiadanie jest raczej koniecznością niż gwarancją dobrze płatnej pracy. Szansą na wychylenie się ponad tłum są własnie Studia Doktoranckie.

Wcale nie oznacza to, że na „doktorat” przyjmuje się tylko studentów, którzy w indeksie mają same piątki. Jedynym ścisłym wymogiem do spełnienia w procesie rekrutacji jest ocena min. 4.0 na dyplomie studiów drugiego stopnia (co nie jest wielkim wyzwaniem). Studia Doktoranckie są więc dla każdego, kto ma ambicję, żeby wnieść coś małego do wielkiego świata nauki. Pozwalają skupić się nad zagadnieniem, które interesuje nas najbardziej. Zachęcające są również możliwości zdobywania stypendiów naukowych których wysokość może nawet przekroczyć wartość pensji budowlańca pracującego na pełny etat. Jeżeli więc uważasz, że jesteś dociekliwa/wy i chcesz to udowodnić to mamy dla Ciebie pole do popisu!

Mimo wszystko studia trzeciego stopnia nie cieszą się dużą popularnością. Często wynika to z błędnego o nich wyobrażenia. Studenci po pięciu latach realizacji programów studiów pierwszego i drugiego stopnia są znużeni siedzeniem na wykładach, nauką po nocach do sesji i czekaniem na wpisy. Nie decydują się na kontynuację takiej nauki. Zaznaczam, że nie ma to wiele wspólnego ze Studiami Doktoranckimi.

Program studiów doktoranckich obejmuje przedmioty, których celem jest zapoznanie się z pracą naukową. Ich zaliczanie nie jest związane z wkuwaniem na pamięć regułek i niepotrzebnych nikomu treści. Mają one posłużyć pomocy w realizacji badań i procesu publikowania swoich wyników, a wiec rzeczy niezbędnych dla napisania pracy doktorskiej. Zajęcia objętościowo nie przekraczają dwóch dni na pierwszym roku, i z każdym semestrem jest ich coraz mniej aby można było się skupić na pracy indywidualnej. Dzięki temu można równolegle pracować nad zdobywaniem uprawnień budowlanych.

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej jest uprawniony do nadawania tytułu doktora w Dziedzinie Nauk Technicznych, w dyscyplinie „Budownictwo”. Jeżeli więc jesteś zainteresowana/ny kontynuacją studiów na naszym Wydziale to nie zwlekaj, tylko dowiedz się więcej na ten temat. Wiele przydatnych informacji znajdziesz na tej stronie internetowej. Zachęcamy również do zasięgnięcia informacji z „pierwszej ręki” i rozmowy z doktorantami Wydziału Budownictwa i Architektury. Jesteśmy otwarci i gotowi poinformować lub doradzić.


 

Jesteśmy w czołówce

 

Sprawdź jak Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej (do niedawna po prostu Wydział Budownictwa) wypada na tle innych jednostek naukowych w Polsce. Naprawdę mamy się czym Pochwalić!. Według kategoryzacji jednostek naukowych przeprowadzonej przez MNiSW w 2013 roku jesteśmy na 5 miejscu w Polsce wśród Wydziałów Budownictw, a tym samy wyprzedzamy wielu teoretycznie silniejszych konkurentów.

Kategoryzacja